Aparaty ortodontyczne

Lekarz ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Główną metodą ich korekcji są aparaty ortodontyczne stosowane zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych. Są w stanie skorygować poważne wady zgryzu, jak i drobne mankamenty estetyczne. Dobór odpowiedniej metody przeprowadza lekarz, dostosowując terapię do indywidualnych schorzeń. Powszechnie stosowane do korekcji wad są aparaty ruchome i stałe

Aparaty ruchome

Pacjent samodzielnie może go zakładać i zdejmować o dowolnej porze dnia. Standardowo wykonany jest z płyty akrylowej i drutu. Czasem stosuje się w nim dodatkowo sprężyny oraz śruby, jednak zawsze musi być zaprojektowany i dopasowany indywidualnie do schorzenia pacjenta. Stosowany jest przede wszystkim u młodszych pacjentów, może dać bardzo dobre rezultaty leczenia, jednak wymaga dużej dyscypliny w noszeniu (kilkanaście godzin na dobę). Często jest to niestety bardzo trudne do osiągnięcia, przez co leczenie nie przynosi pożądanych efektów.

Aparaty stałe

Mocowany jest na stałe na zębach pacjenta za pomocą specjalnego kleju. Wymaga regularnych wizyt kontrolnych, podczas których regulowane są zamki oraz wymieniany drut. Proces leczenia jest stosunkowo długi i trwa ok. 2 lat. Stanowi najczęściej wykorzystywaną metodę leczenia wad zgryzu zarówno u pacjentów młodszych jak i starszych. O jego założeniu decyduje lekarz ortodonta i powinno być ono poprzedzone wyleczeniem wszystkich zębów z próchnicy.

  • Działa przez 24 godziny na dobę. Pozwala precyzyjnie ustawić zęby, czego nie możemy osiągnąć stosując rozwiązania zdejmowane.
  • Wymaga jedynie przestrzegania bardzo dobrej higieny jamy ustnej.
  • Można go stosować nawet wtedy, kiedy dziecko ma uzębienie mieszane (u 8-9 latków), ale także u bardzo wiekowych pacjentów np. jako przygotowanie do leczenia protetycznego.
  • Leczenie ma wiele zalet, ale musi być prowadzone przez doświadczonego specjalistę ortodontę.

Rozwiązania stosowane w naszym gabinecie

W naszym gabinecie w Gdyni stosujemy poniższe aparaty ortodontyczne:

  • metalowe stałe o zmniejszonym wymiarze tzw. mini,
  • bezligaturowe o zmniejszonym tarciu (Empover, H4, Damon),
  • kosmetyczne (szafirowe - Radiance, Clarity SL).

Stosujemy również, w uzasadnionych przypadkach, podniebienne aparaty do ekspansji szczęki (RPE, Hass), oraz implanty ortodontyczne. Wybór rodzaju metod leczenia zależy zawsze od ustalonego z lekarzem planu, a także osobistych preferencji pacjenta.